• 87 423 23 66
  • sekretariat.sp2@zsp.pisz.pl
  • Polska, Pisz, ul. Lipowa 15
biblioteka – aktualności

biblioteka – aktualności

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Zaczyna się wtedy niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać. W tym roku szkolnym na uroczystym pasowaniu klasa Ia i Ib gościły w bibliotece w dniu 7 listopada.
Spotkanie zaczęło się od pogadanki, w której uczniowie dowiedzieli się od starszych koleżanek z klasy VIIa, dlaczego warto czytać książki, zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz zasadami zachowania w bibliotece.

Podczas ślubowania młodzi czytelnicy przyrzekli, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Na pamiątkę uroczystego wydarzenia uczniowie otrzymali książki przysłane w ramach kampanii społecznej Mała książka – wielki człowiek realizowanej przez Instytut Książki, dyplom oraz słodki upominek.
Życzymy pierwszoklasistom wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek, zapraszamy do biblioteki – będziecie tu zawsze mile widziani.

„Podaruj książkę bibliotece”

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele, pragniemy serdecznie podziękować za Wasze zaangażowanie i wsparcie w akcji „Podaruj książkę bibliotece”. Dzięki Waszej hojności i otwartym sercom udało nam się zebrać aż 250 książek, które wzbogacą naszą szkolną bibliotekę i pozwolą jeszcze większej liczbie uczniów odkrywać magię literatury.

Wasze wsparcie to nie tylko wspaniały dar dla naszej społeczności szkolnej, ale także inspiracja do rozwijania pasji czytelniczych. Każda przekazana przez Was książka to nowe możliwości i kolejne podróże w świat wyobraźni i wiedzy dla wielu młodych czytelników.

Jeszcze raz dziękujemy za każdy podarowany egzemplarz i za to, że wspólnie tworzymy miejsce, które zachęca do nauki, rozwoju i odkrywania nowych pasji.

Z wyrazami wdzięczności,
Monika Klimaszewska
Joanna Klukowska

Spotkanie z pisarzem Przemysławem Jakóbczykiem, autorem serii książek Księga samodzielności

W poniedziałek 21 października 2024r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Piszu odbyło się inspirujące spotkanie z pisarzem Przemysławem Jakóbczykiem, autorem serii książek Księga samodzielności. Uczniowie mieli okazję poznać kulisy powstawania książek opowiadających o przygodach Zuzy: Przygody Zuzy na bezludnej wyspie (tom 1), Zuza w tarapatach (tom 2) oraz Zuza w krainie kangurów (tom 3). Pisarz opowiedział o survivalowych wyzwaniach, które bohaterka musi pokonać, oraz o tym, jak zdobyte umiejętności mogą być przydatne w prawdziwym życiu. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy pisarza, dowiedzieć się, skąd czerpie inspiracje oraz jak wygląda proces tworzenia książek. Spotkanie było pełne ciekawych pytań i inspirujących rozmów, a na zakończenie Przemysław Jakóbczyk podpisał książki i zachęcił młodych czytelników do rozwijania pasji literackich. Dziękujemy za inspirujące spotkanie i mamy nadzieję na kolejne literackie przygody!

Spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim.

29 maja uczniowie klasy VII a, VII b i VIII a – uczestniczyli w spotkaniu autorskim w MGBP w Piszu z Panem Jackiem Łapińskim – pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą i pasjonatem psychologii pozytywnej .

Autor książek ,,Dlaczego warto czytać ?!” , ,,Jak być lepszym” i ,,Z uśmiechem Ci do twarzy !”.
Prowadzi szkolenia i spotkania autorskie na temat pasji i rozwoju osobistego.

Mam nadzieję , że to spotkanie zainspirowało naszych uczniów do refleksji i przemyśleń.

Spotkanie autorskie z Krystyną Banderą.

8 maja z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek uczniowie klas szóstych i siódmych spotkali się w bibliotece szkolnej z naszą lokalną poetką Krystyną Banderą.
Urodziła się w Wiartlu. Laureatka nagrody publiczności Konkursu Jednego Wiersza Festiwalu Pisz i Śpiewaj poezję z 2009, 2013 i 2015 roku. Zwyciężczyni slamu poetyckiego im.Kautka Piskich Konfrontacji Poetyckich w 2016 roku. od 2017 roku redaktor w Gazecie Senior. Jest autorką audiobooka ,,Szeptańce”.
Publikuje w internecie pod własnym nazwiskiem i pseudonimem Zora2.
Pani Krystyna uprawia dość rzadką, a zarazem ciekawą i ulotną formę literatury, świadczącą o znakomitym warsztacie literackim, którą autorka wciąga czytelnika w swój świat.
Zapraszam do lektury n-l bibliotekarz Dorota Grzywacka

Wyniki konkursu ”Drzwi do książki…”

Konkurs – „Drzwi do książki”

Pasowanie na czytelnika

BIBLIOTEKA CZEKA – takie hasło przyświecało uroczystości Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej, która odbyła się 10 listopada 2023.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klasy I A i I B do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli odgadnąć zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek oraz tytuły wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. W prezentacji zagadek wzięli udział uczniowie z klasy IV A, którzy uczestniczą w warsztatach czytelniczych.
Na zakończenie każdy uczeń otrzymał książkę na pamiątkę, kartę czytelnika z kodem kreskowym i cukierka z koszyczka Jasia i Małgosi 🙂

29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Co daje czytanie :

Robimy to samo, co najwybitniejsi ludzie świata – Nie bez powodu najbardziej szanowani, wpływowi, najbogatsi czy najmądrzejsi ludzie świata od najmłodszych lat czytają mnóstwo książek, w których upatrują klucz do sukcesu.

Buduje pewność siebie – Osoby, które dużo czytają, chętniej wyrażają swoje zdanie i rzadziej
ślepo podążają za opinią tłumu. Mają wyrobioną potrzebę weryfikacji tego, co słyszą, kto ma rację
i jak należy postępować. Dlatego są bardziej pewne siebie i asertywne. Łatwiej przychodzi im tak ważne u nastolatków mówienie „nie”.

Uczy koncentracji – W świecie wszechobecnych rozpraszaczy uwagi, reklam, powiadomień w telefonach
i krótkich przekazów wideo, naukowcy ostrzegają, że wiele osób ma (lub będzie mieć) problem z utrzymaniem koncentracji na jednej czynności. To z kolei uniemożliwia zdobycie zaawansowanej wiedzy i umiejętności, które wymagają stałej uwagi lub długich ćwiczeń. Nic tak nie trenuje koncentracji jak skupianie się na książce przez
kilkadziesiąt minut.

Daje szczęście – Tak po prostu. Osoby czytające dla przyjemności są statystycznie znacznie bardziej zadowolone z życia, lepiej wykształcone, kreatywne, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Kiermasz książek

Biblioteka szkolna we współpracy z Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie zaprasza na kiermasz tanich książek, który odbędzie się w dniach od 19 kwietnia do 19 maja 2023 roku.

Wszystkie książki są pięknie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach. Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe. Serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH do wzięcia udziału w tej akcji ! 🙂

Konkurs ,, Niebezpieczne przygody w Afryce ” – ze znajomości ,,W pustyni i w puszczy”.

Zapraszamy wszystkie chętne osoby do uczestnictwa w konkursie i zgłoszenie chęci udziału w bibliotece szkolnej do dnia 28 kwietnia.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Czy to jutro, czy to dziś,
Wszystkim jest potrzebny miś.

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia uczniowie klasy II A i II B czytali książki treściowo związane z misiami i niedźwiedzia­mi. Następnie rysowali bohatera naszego spotkania.
Najładniejszy rysunek wykonała Tosia Jankowska z klasy II A. Gratulujemy 🙂

Baśnie to utwory ponadczasowe. Bawią, rozwijają wyobraźnie, uczą wielu wartości.
4 listopada odbył się konkurs ze znajomości baśniowej klasyki. W konkursie wzięli udział chętni uczniowie z klas II i III.
Test ze znajomości najlepiej napisały – Joanna Kołas, Alicja Truszkowska, Zuzanna Surowik – uczennice klasy III A. Gratulujemy 🙂
Organizatorzy: biblioteka szkolna.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
O zaletach czytania wiedzą wszyscy – książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz pozwalają przeżyć wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest okazją do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem, rodzicami, dziadkami, kolegami.

Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.

Zachęcamy wszystkich do wspólnego głośnego czytania w każdej wolnej chwili 🙂

Ferie, książka i Ty…

Zbliżają się ferie. Na pewno będziecie mieli czas na różne przyjemności, na odpoczynek. Mam nadzieję, że znajdziecie chwilę na spotkanie z książką.[…]

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” – wyprawka czytelnicza od Instytutu Książki.

W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, które mają oddziały klas pierwszych, zostały przekazywane Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów.[…]

Dlaczego warto czytać książki?

Nasza szkoła w tym roku szkolnym przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego głównym celem jest podniesienie aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Uczestnictwo w programie sprawiło, że biblioteka szkolna otrzymała dotację na zakup literatury dla dzieci i młodzieży, zaś uczniowie i nauczyciele wzięli udział w różnorodnych projektach oraz imprezach promujących czytelnictwo. Realizacja programu to dobra okazja, by zaangażować Państwa w zachęcanie dzieci do czytania książek oraz ich wypożyczania.[…]

„Wypożycz sobie prezent na święta”- akcja biblioteki szkolnej

17 grudnia biblioteka szkolna przeprowadziła akcję „Wypożycz sobie prezent na święta”. Akcja miała na celu popularyzację czytelnictwa wśród naszych uczniów. Tego dnia dzieci mogły wypożyczyć książkę opakowaną w ozdobny papier, której tytuł był niespodzianką.
Miło mi poinformować, że uczniom bardzo spodobała się akcja i przyniosła im wiele radości. W akcji wzięło udział 123 czytelników naszej szkolnej biblioteki.

Mikołajki z MIKOŁAJKIEM w bibliotece szkolnej , czemu nie 🙂

Tego dnia w naszej bibliotece zniknęły z półek wszystkie pozycje „ Mikołajka” autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo, książek o przygodach chłopca w wieku szkolnym i jego szkolnych kolegów.

Mikołajek i jego koledzy (Euzebiusz, Joachim, Makscencjusz oraz Alcest), tak samo jak większość dzieci w ich wieku, chodzą do szkoły i odrabiają lekcje, a w wolnym czasie bawią się i wygłupiają na całego. Mikołajek zawsze potrafi znaleźć sposób na zbrojenie czegoś, a nowe szalone pomysły stale wpadają mu do głowy.

Opowieści o Mikołajku to pełne humoru, błyskotliwych dialogów i zabawnych rysunków historyjki, które przypadły do gustu naszym uczniom.

Wśród osób, które tego dnia wypożyczyły książki wylosowane zostały czekoladowe mikołaje oraz książka „ Mikołajek”.

Świąteczna oferta biblioteki szkolnej

Wielkimi krokami zbliża się czas świąt. Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby zainteresować dzieci literaturą, a książka jest idealnym prezentem świątecznym dla dziecka. Książki poza dostarczaniem dzieciom mądrej rozrywki, uczą je ciekawości do świata, empatii, polepszają ich kreatywność, pobudzają dziecięcą wyobraźnię, a także zapewniają prawidłowy rozwój intelektualny dziecka.[…]

Kiermasz Książek

Dlaczego warto czytać książki

Majowe Święta

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Skip to content