biblioteka – aktualności
Spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim.
29 maja uczniowie klasy VII a, VII b i VIII a – uczestniczyli w spotkaniu autorskim w MGBP w Piszu z Panem Jackiem Łapińskim – pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą i pasjonatem psychologii pozytywnej .
Autor książek ,,Dlaczego warto czytać ?!” , ,,Jak być lepszym” i ,,Z uśmiechem Ci do twarzy !”.
Prowadzi szkolenia i spotkania autorskie na temat pasji i rozwoju osobistego.
Mam nadzieję , że to spotkanie zainspirowało naszych uczniów do refleksji i przemyśleń.
Spotkanie autorskie z Krystyną Banderą.
8 maja z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek uczniowie klas szóstych i siódmych spotkali się w bibliotece szkolnej z naszą lokalną poetką Krystyną Banderą.
Urodziła się w Wiartlu. Laureatka nagrody publiczności Konkursu Jednego Wiersza Festiwalu Pisz i Śpiewaj poezję z 2009, 2013 i 2015 roku. Zwyciężczyni slamu poetyckiego im.Kautka Piskich Konfrontacji Poetyckich w 2016 roku. od 2017 roku redaktor w Gazecie Senior. Jest autorką audiobooka ,,Szeptańce”.
Publikuje w internecie pod własnym nazwiskiem i pseudonimem Zora2.
Pani Krystyna uprawia dość rzadką, a zarazem ciekawą i ulotną formę literatury, świadczącą o znakomitym warsztacie literackim, którą autorka wciąga czytelnika w swój świat.
Zapraszam do lektury n-l bibliotekarz Dorota Grzywacka
Wyniki konkursu ”Drzwi do książki…”
Konkurs – „Drzwi do książki”
Pasowanie na czytelnika
BIBLIOTEKA CZEKA – takie hasło przyświecało uroczystości Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej, która odbyła się 10 listopada 2023.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klasy I A i I B do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli odgadnąć zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek oraz tytuły wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. W prezentacji zagadek wzięli udział uczniowie z klasy IV A, którzy uczestniczą w warsztatach czytelniczych.
Na zakończenie każdy uczeń otrzymał książkę na pamiątkę, kartę czytelnika z kodem kreskowym i cukierka z koszyczka Jasia i Małgosi 🙂
29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Co daje czytanie :
Robimy to samo, co najwybitniejsi ludzie świata – Nie bez powodu najbardziej szanowani, wpływowi, najbogatsi czy najmądrzejsi ludzie świata od najmłodszych lat czytają mnóstwo książek, w których upatrują klucz do sukcesu.
Buduje pewność siebie – Osoby, które dużo czytają, chętniej wyrażają swoje zdanie i rzadziej
ślepo podążają za opinią tłumu. Mają wyrobioną potrzebę weryfikacji tego, co słyszą, kto ma rację
i jak należy postępować. Dlatego są bardziej pewne siebie i asertywne. Łatwiej przychodzi im tak ważne u nastolatków mówienie „nie”.
Uczy koncentracji – W świecie wszechobecnych rozpraszaczy uwagi, reklam, powiadomień w telefonach
i krótkich przekazów wideo, naukowcy ostrzegają, że wiele osób ma (lub będzie mieć) problem z utrzymaniem koncentracji na jednej czynności. To z kolei uniemożliwia zdobycie zaawansowanej wiedzy i umiejętności, które wymagają stałej uwagi lub długich ćwiczeń. Nic tak nie trenuje koncentracji jak skupianie się na książce przez
kilkadziesiąt minut.
Daje szczęście – Tak po prostu. Osoby czytające dla przyjemności są statystycznie znacznie bardziej zadowolone z życia, lepiej wykształcone, kreatywne, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.
Kiermasz książek
Biblioteka szkolna we współpracy z Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie zaprasza na kiermasz tanich książek, który odbędzie się w dniach od 19 kwietnia do 19 maja 2023 roku.
Wszystkie książki są pięknie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach. Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe. Serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH do wzięcia udziału w tej akcji ! 🙂
Konkurs ,, Niebezpieczne przygody w Afryce ” – ze znajomości ,,W pustyni i w puszczy”.
Zapraszamy wszystkie chętne osoby do uczestnictwa w konkursie i zgłoszenie chęci udziału w bibliotece szkolnej do dnia 28 kwietnia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Czy to jutro, czy to dziś,
Wszystkim jest potrzebny miś.
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia uczniowie klasy II A i II B czytali książki treściowo związane z misiami i niedźwiedziami. Następnie rysowali bohatera naszego spotkania.
Najładniejszy rysunek wykonała Tosia Jankowska z klasy II A. Gratulujemy 🙂
Baśnie to utwory ponadczasowe. Bawią, rozwijają wyobraźnie, uczą wielu wartości.
4 listopada odbył się konkurs ze znajomości baśniowej klasyki. W konkursie wzięli udział chętni uczniowie z klas II i III.
Test ze znajomości najlepiej napisały – Joanna Kołas, Alicja Truszkowska, Zuzanna Surowik – uczennice klasy III A. Gratulujemy 🙂
Organizatorzy: biblioteka szkolna.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
O zaletach czytania wiedzą wszyscy – książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz pozwalają przeżyć wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest okazją do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem, rodzicami, dziadkami, kolegami.
Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.
Zachęcamy wszystkich do wspólnego głośnego czytania w każdej wolnej chwili 🙂
Ferie, książka i Ty…
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” – wyprawka czytelnicza od Instytutu Książki.
Dlaczego warto czytać książki?
„Wypożycz sobie prezent na święta”- akcja biblioteki szkolnej
17 grudnia biblioteka szkolna przeprowadziła akcję „Wypożycz sobie prezent na święta”. Akcja miała na celu popularyzację czytelnictwa wśród naszych uczniów. Tego dnia dzieci mogły wypożyczyć książkę opakowaną w ozdobny papier, której tytuł był niespodzianką.
Miło mi poinformować, że uczniom bardzo spodobała się akcja i przyniosła im wiele radości. W akcji wzięło udział 123 czytelników naszej szkolnej biblioteki.
Mikołajki z MIKOŁAJKIEM w bibliotece szkolnej , czemu nie 🙂
Tego dnia w naszej bibliotece zniknęły z półek wszystkie pozycje „ Mikołajka” autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo, książek o przygodach chłopca w wieku szkolnym i jego szkolnych kolegów.
Mikołajek i jego koledzy (Euzebiusz, Joachim, Makscencjusz oraz Alcest), tak samo jak większość dzieci w ich wieku, chodzą do szkoły i odrabiają lekcje, a w wolnym czasie bawią się i wygłupiają na całego. Mikołajek zawsze potrafi znaleźć sposób na zbrojenie czegoś, a nowe szalone pomysły stale wpadają mu do głowy.
Opowieści o Mikołajku to pełne humoru, błyskotliwych dialogów i zabawnych rysunków historyjki, które przypadły do gustu naszym uczniom.
Wśród osób, które tego dnia wypożyczyły książki wylosowane zostały czekoladowe mikołaje oraz książka „ Mikołajek”.
Świąteczna oferta biblioteki szkolnej
Kiermasz Książek
Dlaczego warto czytać książki
Majowe Święta
Święto Narodowe Trzeciego Maja