• 87 423 23 66
  • sekretariat.sp2@zsp.pisz.pl
  • Polska, Pisz, ul. Lipowa 15

biblioteka poleca:

7 KSIĄŻEK NA ZMARTWIENIA

Czasami się martwię. Akademia mądrego dziecka. Poznaj uczucia i emocje

Świetna książeczka dla najmłodszych dzieci wydana w Akademii Mądrego Dziecka w cyklu Poznaj uczucia i emocje. Czytelnicy poznają Maję, Zosię i Tomka, którzy uczą się rozumieć własne i cudze emocje oraz odczytywać sygnały płynące z ich własnych ciał. Autorka pokazuje, że martwienie się jest naturalnym procesem, nad którym można usiłować zapanować. Fragmenty ilustracji na różnych stronach można podnosić, opuszczać i przesuwać. Dzięki sensorycznej zabawie najmłodsze dzieci mogą zobaczyć wyrazistą różnicę pomiędzy stanami emocjonalnymi bohaterów oraz pomiędzy sposobami reagowania na życiowe sytuacje. Autorka zaproponowała także specjalną skalę zmartwienia, na której można zaznaczać natężenie emocji.

Złość – jak sobie z nią poradzić. Akceptuję, co czuję

Książka konieczna na każdej biblioterapeutycznej półce, wydana w serii Akceptuję, co czuję. Zmartwieniom często towarzyszy złość, co świetnie pokazują scenki zilustrowane w książeczce. Oprócz scenek poświęconych źródłom złości, jej skutkom i przebiegowi książeczka zawiera zadania pozwalające na autorefleksję, twórczą ekspresję czy rozwój logicznego myślenia. Poszczególne zadania są inspirujące i warte wykorzystania zarówno podczas warsztatów arteterapeutycznych czy zabaw w grupie, jak i indywidualnej pracy z dzieckiem.

O kotku, który bał się wszystkiego

Sowie opowieści to nowa bardzo interesująca seria książek dla dzieci napisana przez autora Oskara i pani Róży. Zwierzątka zmagają się z codziennymi wyzwaniami i dzięki sowie Minerwie wyciągają z własnych niepowodzeń lekcje na przyszłość. Te proste, ale bardzo czytelne refleksje dla dzieci, uzupełnione o atrakcyjne wizualnie ilustracje sympatycznych zwierzątek, zachęcają do filozofowania. Książka może świetnie posłużyć do biblioterapeutycznej pracy z dziećmi.

Miedziany Listek

Pierwszy z dwóch nowych tytułów Emilii Kiereś. Główna bohaterka – Tereska – staje w obliczu niełatwego problemu, z którym musi się zmierzyć. Jej najbliższa szkolna przyjaciółka odtrąca ją, a Tereskę dopadają negatywne myśli. Niepokój jednak znika, gdy bohaterka natrafia na tajemnicze ślady… Do kogo należą? Czy Teresce uda się odkryć tajemnicę? Czy uda jej się zbudować nową relację? Kolejna po Srebrnym dzwoneczku i Złotej gwiazdce powieść Kiereś zasługująca na uznanie. Historia pełna ciepła, budująca wiarę młodych ludzi we własne możliwości i proponująca konstruktywne metody radzenia sobie z negatywnymi myślami.

Kiedy odchodzi przyjaciel

Ważny i jeden z niewielu dostępnych na rynku poradników poświęconych radzeniu sobie ze stratą zwierzęcia domowego. Autor podejmuje temat ludzkich i zwierzęcych emocji, odchodzenia pupilów oraz antropomorfizacji zwierzęcych przyjaciół. Jak ludzie przeżywają doświadczenie śmierci ukochanego zwierzaka? Czy różni się to w zależności od kultury, w której żyją? Co sposób przeżywania śmierci mówi o nas samych? Bardzo ciekawe refleksje, obfitujące w wiele osobistych momentów oswajających ten niełatwy temat.

Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze

Zbiór wywiadów, które autorka przeprowadziła z ekspertami, pedagogami, twórcami. Wspólnym tematem wszystkich rozmów jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Rozmówcy opowiadają o trudnych nastoletnich emocjach, wsparciu dorosłych, uzależnieniach i innych problemach współczesnej młodzieży. Próbują znaleźć odpowiedzi na to, jak rozmawiać z młodymi ludźmi o bolesnych dla nich tematach oraz jakich błędów wychowawczych unikać. Suchecka nie boi się zadawać pytań obnażających rodzicielskie i nauczycielskie słabości oraz drążyć kwestii, które często zamiatane są pod dywan.

Złodziej kolorów

W pięknie zilustrowany picturebook wpisane są zarówno motywy baśniowe (np. mówiące zwierzęta), jak i mitologiczne (objaśnienie powstawania na niebie tęczy). Mały Pinin podczas spaceru po szmaragdowym lesie zauważa złodzieja kolorów, który chce pozbawić las i jego mieszkańców najcenniejszych, najbardziej intensywnych barw. Okazuje się, że złodzieja pokonać można wyłącznie za pomocą pewnej wcale niezwyczajnej umiejętności. Autorzy w nieoczywisty sposób przypominają, że dzieciństwo powinno być dobrym czasem przepełnionym radością i wiarą we własne możliwości.

——————————————————————————-

Jak pisać? to seria pomocy naukowych dla uczniów szkół podstawowych.
Dzięki nim uczeń zdobędzie podstawową wiedzę dotycząca najpowszechniejszych form wypowiedzi pisemnych. Dowie się, jak prawidłowo napisać opis, opowiadanie, charakterystykę, pisma użytkowe i rozprawkę.

Opracowania lektur szkolnych dla klas 7-8 to kompletny zbiór najważniejszych wiadomości dotyczących utworów literackich (poezji i prozy) analizowanych jako lektury obowiązkowe dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Książka zawiera wyczerpujące informacje z zakresu analizy i interpretacji utworów, ich znaczenia i problematyki, streszczenia treści i plany wydarzeń, charakterystyki bohaterów, fakty i ciekawostki, definicje trudnych pojęć. Omówione tutaj zostały również kluczowe motywy literackie i zdefiniowane rodzaje i gatunki literackie. Dodatkowym atutem publikacji jest szata graficzna, zachęcająca czytelników do pracy z książką i ułatwiająca przyswajanie treści. To doskonały materiał dydaktyczny dla uczniów przygotowujących się do sprawdzianów i egzaminów, systematyzujący wiedzę i utrwalający umiejętności oraz wartościowe narzędzie pracy dla nauczycieli języka polskiego.

UWAGA ÓSMOKLASIŚCI

Klasa 8 kończy się egzaminem , który stanowi kamień milowy w Waszej edukacji i ważny czynnik w toku rekrutacji do szkoły średniej. Ucząc się do tego ważnego sprawdzianu warto sięgnąć więc po repetytoria, w których znajdziecie nie tylko przykładowe zadania testowe, ale i podsumowanie wiedzy zdobytej w szkole podstawowej.

Dzisiaj wolna i niepodległa Polska jest dla nas czymś oczywistym, ale jeszcze jakiś czas temu wyglądało to zupełnie inaczej. Potrzeba było wiele pracy i wysiłku, a przede wszystkim wielkich Polaków, którzy tę wolność i niepodległość wywalczyli. Poznajcie najważniejszego z nich marszałka – Józefa Piłsudskiego.

Zabawna historia detektywistyczna, w której głównym bohaterem jest pies o imieniu Pies. Co więcej, to właśnie Pies relacjonuje i komentuje wydarzenia, w których uczestniczy między innymi jego pan. A jego pan to sam marszałek Piłsudski. Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i ojciec trójki dzieci – opowiada z humorem i lekkością o codziennym życiu wielkiej postaci historycznej.

Skip to content