• 87 423 23 66
  • sekretariat.sp2@zsp.pisz.pl
  • Polska, Pisz, ul. Lipowa 15
laboratoria przyszłości

laboratoria przyszłości

Nasza szkoła uczestniczy w Programie Laboratoria Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jest to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Jednym z wymogów udziału w tym Programie, który musi spełnić szkoła jest zamieszczenie informacji na stronie internetowej szkoły o zakupieniu sprzętu w ramach realizowanego Programu.

Zakupiony sprzęt do naszej szkoły :
Drukarka 3 D
Aparat fotograficzny
Statyw do aparatu i kamery
Zestaw oświetleniowy
Mikrofon kierunkowy
Mikroport Saramonic
Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
Gimbal do smartfona
BeCreo – zestaw z mikrokontrolerem
Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami
Stacja lutownicza
Lego Edukation Spike
Photon Moduł AI Junior
Robot Photon EDU
Mały pistolet do kleju
Wkłady klejowe do pistoletu
Klocki Gigo – energia wiatrowa
Klocki Gigo – energia wodna
Modułowe pracownie przyrodnicze – moduł powietrze
Modułowe pracownie przyrodnicze – moduł woda
Stacja pogody
Zestaw 6 robotów Photon EDU z tabletami 7
Klocki konstrukcyjne MORF
Klocki konstrukcyjne kości z kołami
Klocki konstrukcyjne platformy
Klocki konstrukcyjne PUDLO
Klocki konstrukcyjne kostki 3 D
Klocki Gigo koła zębate
Klocki Gigo – baza klocków mały mechanik
Maszyna do szycia
Nóż
Deska do krojenia
Mikser
Opiekacz
Miska plastikowa
Apteczki
Regały magazynowe
Pudełko kreatywne z drewnianymi akcesoriami
Tempery.

Część w/w sprzętu została zakupiona w ilości kilku lub kilkunastu sztuk.
Mamy nadzieję, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele będą chętnie i efektywnie korzystali z tego sprzętu podczas prowadzonych z uczniami zajęć.

_______________________________________________

Szycie na maszynie

Galeria zdjęć:

Zajęcia – Szycie na maszynie
Rozkręcamy się🙂

Kuchnia na maxa.

Kolejne zajęcia kulinarne – to kolejne dla nas wyzwanie.
Robienie gofrów czy też sałatki owocowej mogłoby wydawać się rzeczą prostą. W praktyce jednak pojawiają się dylematy: Jak oddzielić umiejętnie białko od żółtka? Ile to jest 180 ml? Co zrobić, żeby piana z białek dobrze się ubiła? Mimo napotykanych trudności dziewczyny radzą sobie świetnie w kuchni 🙂
Najbardziej oczekiwana przez nas chwila to konsumpcja potraw. Wszyscy „pochłaniamy” je z apetytem. Nie ma „Tadków – Niejadków”. Satysfakcji i zadowolenia z samodzielnie wykonanej potrawy można nam tylko pozazdrościć!

Zajęcia kulinarne

W ramach projektu Laboratoria Przyszłości ruszyły zajęcia kulinarne w naszej szkole. Aktywnie uczestniczą w nich dziewczęta z klasy 3B, 4A i 4C. Podczas zajęć przygotowywałyśmy sałatkę jarzeniową, koktajle mleczno-owocowe, kanapki z opiekaczy i mnóstwo galaretek na szkolne kiermasze. Korzystamy między innymi ze sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości: misek, noży, desek do krojenia, mikserów, opiekaczy do kanapek. Zajęcia kulinarne to nie tylko przyjemna praca, ale także okazja do rozmowy, zwierzeń, ze szczyptą śmiechu i zabawy. Nasze małe kuchareczki stają się coraz bardziej odważniejsze podczas eksperymentowania w kuchni.

DNI OTWARTE W NASZEJ SZKOLE

W dniach 28 luty i 1 marca w naszej Szkole odbyły się Dni Otwarte dla rodziców i dzieci przyszłych klas pierwszych. Przybyli goście oprowadzani byli przez uczniów klas 4-8, którzy pokazywali, jak wygląda życie naszej szkoły od środka.

Podczas wizyty dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądają sale lekcyjne w naszej szkole oraz wziąć udział w przygotowanych przez nauczycieli atrakcjach takich jak: zabawy sportowe i językowe, spotkanie z robotami, matematyczny zawrót głowy, spotkanie z dinozaurami oraz słodkie małe co nieco.

Bardzo dziękujemy dzieciom oraz ich rodzicom za mile spędzony czas. Mamy nadzieję, że zobaczymy się znów we wrześniu.

Dziękujemy również wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych Dni Otwartych.

Podczas Dni Otwartych wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

Szycie na maszynie

Pierwsze efekty pracy;)

Warsztaty dziennikarskie w klasie 5a

13 lutego na lekcji wychowawczej odbyły się warsztaty dziennikarskie. Zajęcia poprowadziła Pani Joanna Ducka była redaktor naczelna Gazety Piskiej. Pani Ducka opowiedziała nam o pracy dziennikarzy, następnie podzieliła naszą klasę na grupy, które tworzyły własne redakcję. Każda grupa miała zadanie: wybrać redaktora naczelnego, sekretarza i dziennikarzy. Każda redakcja wymyślała nazwę swojego czasopisma, a następnie poszczególne grupy przeprowadzały wywiady z wylosowaną osobą. Podczas przeprowadzania wywiadów używaliśmy sprzętu dziennikarskiego. Uczniowie wykorzystali również sprzęt z programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia bardzo nam się podobały.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy Pani Joannie Duckej za ciekawe zajęcia.
Klasa 5a wraz w wychowawcą Monika Klimaszewską

Noc pełna wrażeń w szkole.

W nocnym wydarzeniu wzięło udział 22 uczniów z klasy 4b i 6b.

Impreza rozpoczęła się w piątek 20 stycznia o godz. 18.00 i zakończyła w sobotę o 8.00 rano. W programie mieliśmy m .in maraton filmowy, warsztaty z rękodzieła walentynkowego, mecz piłki nożnej, realizowaliśmy program Nie pal przy mnie proszę oraz liczyliśmy pieniądze na Górę Grosza

Noc spędzona w gmachu szkoły pokazała placówkę zupełnie z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami, ale także miejsca, gdzie można zorganizować niezwykłe zajęcia, świetnie się bawić i miło spędzić czas przy okazji poznając się nawzajem i integrując z uczniami z innych klas.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć które wykonaliśmy sprzętem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Maryla Chilińska, Małgorzata Niedźwiedzka

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna w szkole i poza szkołą – wykorzystanie pomocy dydaktycznych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości – Apteczka Szkolna w plecaku. Klasa 6b.

18.01.2023r odbyły się zajęcia dla klasy 6b z pielęgniarką szkolną, panią Ewą i dotyczyły przedmedycznej pierwszej pomocy z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości – Apteczka Szkolna w plecaku ( + aparat fotograficzny Sony ).

Na początku dowiedzieliśmy się co zawiera torba ratunkowa – Apteczka Szkolna w plecaku – znaleźliśmy tam bardzo ciekawe rzeczy. Zasadniczą częścią spotkania było omówienie i pokazanie udzielania pierwszej pomocy przy złamaniu kończyny górnej bądź dolnej, krwotoku z nosa oraz bandażowania. Następnie uczniowie dobrali się w pary i już samodzielnie ćwiczyli na sobie unieruchomienie złamanej ręki. Bardzo podobała się również nauka bandażowania oraz zakładania opatrunków. Najważniejsze, że teraz już wiadomo, jak postępować podczas krwotoków z nosa. Uczniowie z uwagą wysłuchali fachowych rad i bardzo chętnie brali udział w zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowaną pielęgniarkę.

Serdecznie dziękujemy pani Ewie za przekazanie cennych wskazówek z zakresu udzielania pierwszej pomocy!

Małgorzata Niedźwiedzka

W ramach programu Laboratoria Przyszłości w naszej szkole trwają zajęcia z szycia maszynowego. Uczniowie klasy 3b stawiają pierwsze kroki w prawidłowej obsłudze maszyny do szycia. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne i kreatywność. To także nauka cierpliwości;)

Warsztaty świąteczne

Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach świątecznych podczas, których wykorzystany został sprzęt z programu Laboratoria Przyszłości

Film

Warsztaty kulinarne – Tradycyjne świąteczne wypieki – pierniczki

Dzień 8 grudnia 2022 r. był dla nas wyjątkowy. Uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych-,,Tradycyjne świąteczne wypieki- pierniczki w Pubie Biały Kot w Piszu. Założyliśmy fartuszki, zakasaliśmy rękawy i z precyzją prawdziwych cukierników zabraliśmy się za pieczenie tradycyjnych, świątecznych ciasteczek. Było dużo miodu, migdałów, korzennych przypraw, cynamonu i lukru. Pachniało świętami i było po prostu wspaniale.

Każdy uczestnik warsztatów przekazał pięknie udekorowane pierniczki, które już niebawem będzie można kupić podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Dochód z kiermaszu zostanie przekazany dla siostry misjonarki Hanny Gnatowskiej na zakup żywności dla głodujących afrykańskich dzieci. Zdjęcia wykonaliśmy za pomocą sprzętu dostępnego w naszej szkole w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Pani Katarzynie oraz Dariuszowi Szumowskim dziękujemy za przeprowadzenie warsztatów oraz przekazanie dodatkowych pierniczków na cele charytatywne. Dobro zawsze wraca.

wychowawcy
Małgorzata Niedźwiedzka 6b
Maryla Chilińska 4b

Konkurs „Dżentelmen roku 2022/2023”

Uczennice po raz kolejny wybrały spośród kolegów, ich zdaniem najbardziej zasługującego na tegoroczny tytuł Dżentelmena. Poniżsi uczniowie zasługują na szczególne wyróżnienie wypełniają powierzone obowiązki, pomagają innym, reagują na wszelkie przejawy przemocy i dyskryminacji oraz grzecznie i z szacunkiem odnoszę się do innych.

Lista tegorocznych „Dżentelmenów” naszej szkoły:

Kl.1a Jakub Skarżyński

Kl.1b Aleksander Woźniak

Kl.2a Jakub Chodnik

Kl.2b Franciszek Muras

Kl.3a Marcel Miłosek

Kl.3b Alan Jaskuła

Kl.4a Szymon Podsiad

Kl.4b Sebastian Olender

Kl.4c Piotr Słonka

Kl.5a Szymon Woźniak

Kl.5b Bartosz Marcińczyk

Kl.6a Aleksander Rafałowski

Kl.6b Dominik Otto

Kl.7a Bartosz Sapiński

Kl.8a Tymon Polewaczyk

Kl.8b Piotr Skrodzki

Kl.8c Franciszek Zadroga

Wyróżnionym uczniom serdecznie gratuluję !!!
Pedagog Katarzyna Sarnacka – Paprota

Podczas realizacji kampanii wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości

Kampania „Biała Wstążka”

Po raz kolejny uczniowie włączyli się w promowanie ogólnoświatowej kampanii „Biała wstążka”. Mającej na celu przeciwdziałanie przemocy, szczególnie wobec kobiet. W ramach szkolnych działań profilaktycznych skoncentrowaliśmy się na promowaniu właściwych postaw takich jak poszanowanie innych, reagowanie na przemoc i jej nie stosowanie, a także nauce zaangażowania społecznego.

Nie mogło zabraknąć symbolicznych wstążeczek, a także pamiątkowych zdjęć.

Koordynator Katarzyna Sarnacka – Paprota

Podczas realizacji kampanii wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Skip to content