DOKUMENTY SZKOLNE

pedagog - kształcenie na odległość

 

Od 07.XII.2020r.  działa całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania oraz czat internetowy.

To darmowa poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży. "Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą.

"Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz"

"Stałeś się celem ataku w internecie, biją na podwórku, dręczą  w szkole, zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać?

Nie jesteś sam.

Zadzwoń pod darmowy numer 800 12 12 12 lub napisz na internetowym czacie.

Czat nie wymaga logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika - brpd.gov.pl.

Możesz pozostać anonimowy. Eksperci pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, gdzie znaleźć konkretne wsparcie" - zachęca rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak .


PRZECIW PRZEMOCY  

Od 25 listopada br. trwa. prowadzona od kilku lat Światowa Kampania „Biała Wstążka”, czyli „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Zakończy się 10 grudnia br., kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka obchodzony jest w rocznicę podpisania w 1948r. przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw człowieka, która stała się podstawowym źródłem międzynarodowych aktów chroniących prawa człowieka. Deklaracja zawiera najważniejsze prawa przysługujące wszystkim ludziom, niezależnie od płci, rasy, wyznania. Obejmuje między innymi  prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki, prawo wolności myśli, sumienia, wyznania, prawo wolności opinii i jej wyrażania, zakaz zastraszania, torturowania, stosowania niewolnictwa, prawo do życia w godziwych warunkach materialnych i prawo do życia bez przemocy.

Biała wstążka przypinana sobie przez mężczyzn i chłopców jest symbolem osobistej deklaracji, że nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc wobec nich.

Drogi uczniu!.

Przyłącz się do kompanii. Wystarczy, że przypniesz na piersi małą białą wstążeczkę ( można wykonać ja nawet z papieru) na znak deklaracji, iż nie będziesz stosował przemocy wobec swoich koleżanek, sióstr, matek, kobiet oraz że będziesz reagować, widząc przemoc wobec nich. Zrób sobie zdjęcie i przyślij na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zdjęcia można przesłać do 06 grudnia. CHŁOPAKI – LICZYMY NA WASZ ODZEW.

 


Informacja dla Rodziców
05 grudnia  w godz. od 10.00 do 12.00 w Piszu będą funkcjonować tzw. „Otwarte Drzwi” .
Oznacza to, że  ofiary i świadkowie przemocy mogą  zgłosić się po pomoc na dyżur psychologa               i innych specjalistów do Ośrodka Profilaktyki i Terapii  oraz MGOPS.

 


Epidemia zamknęła dzieci ze swoimi potencjalnymi oprawcami".

Obostrzenia i nauka zdalna przyczyniają się do tego, że sprawcy przemocy w rodzinie mają więcej okazji do zadawania krzywdy.
Stąd kampania społeczna, by w czasie pandemii nie ignorować sygnałów  o przemocy domowej lub wykorzystywaniu seksualnym. "Pandemia przemocy".
W czasie pandemii rośnie liczba przypadków przemocy domowej Pandemia COVID-19 trwa już niemal rok.
Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" mówi wręcz o "pandemii przemocy" i w swojej kampanii społecznej apeluje: "zakrywaj usta, ale nie milcz, gdy widzisz przemoc".

Z badań Fundacji wynika, że przez ostatnie osiem miesięcy, od ogłoszenia pandemii COVID-19, 27 procent dzieci i młodzieży doświadczyło krzywdzenia, 11 procent młodych ludzi doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej, a 3 procent padło ofiarą fizycznego wykorzystania seksualnego.

Jedno na dziesięć dzieci mówi, że nie może liczyć na żadnego dorosłego.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111.
Rodzice, nauczyciele i sąsiedzi mogą dzwonić z prośbą o radę czy pomoc pod numer telefonu 800 100 100.

Są sytuacje, kiedy nie wolno czekać. Wtedy trzeba wzywać policję. - Jeśli wiesz, domyślasz się albo chociaż masz przeczucie, że za ścianą dzieje się coś, co jest groźne dla dzieci, to po prostu dzwoń. (żródło: http://www.tvn24.pl)

Jeżeli ktoś chciałby porozmawiać, proszę o kontakt na Librusie lub  m-aila na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Istnieje także możliwość rozmowy ze mną poprzez telefon oraz inne komunikatory po wcześniejszym uzgodnieniu
W związku z sytuacją epidemii Punkt Konsultacyjny działający w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piszu, d, w bieżącym roku szkolnym oferuje rodzicom i nauczycielom telefoniczne porady psychologiczne. Z porad można skorzystać, dzwoniąc na numer Poradni – 87 423 24 04–  w I-szy i III-ci wtorek miesiąca (z wyjątkiem ferii zimowych i wakacji) w godzinach 12.00 – 17.00.
( http://poradnia.pisz.pl/ )

 


W dniu Dnia Dziecka życzę  by spełniło się wszystko, co dobre.
Bądź dzieckiem jak najdłużej,
Jak dziecko baw się, śmiej
I kochaj tak jak dziecko
I serce dziecka zawsze miej!

Wasz pedagog.


Kampania Trzeźwy Umysł

Już od wielu lat uczniowie naszej szkoły  czynnie uczestniczą  w Kampanii Trzeźwy Umysł. Ze względu na  zmianę formy kształcenia,   strona zawierająca treści kampanii została  dostosowana tak, abyście mogli pobierać z niej materiały, karty pracy  i brać udział w konkursach.

Adres strony:  http://online.trzezwyumysl.pl

Uwaga!
Aby pobrać karty pracy i mieć pełny dostęp do materiałów  na stronie, potrzebny będzie kod dostępu ( poufny). Otrzymacie go w  wiadomości na Librusie.

Mamy nadzieję, że znajdziecie chwilę wolnego czasu, aby rozwiązać zadania, które zostały dla Was przygotowane w kartach pracy  i wziąć udział w ogłoszonych  konkursach.
Prace konkursowe:(1) Wehikuł czasu ,2) Sport to zdrowie – pocztówka do przyjaciela ,3) Konkurs krzyżówkowy, można wysyłać do końca września 2020 roku.

Pracę konkursową można sfotografować np. telefonem i przysłać na maile:
Konkurs Wehikuł czasu - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konkurs Sport to zdrowie – pocztówka do przyjaciela: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konkurs krzyżówkowy – e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Karty pracy możecie wypełniać w dogodnym dla Was czasie.
Wszystkich zachęcam  do zapoznania się z treściami umieszczonymi na stronie oraz do wzięcia udziału w konkursach.


Informator oświatowy Powiatu Piskiego - oferta edukacyjna dla uczniów szkół podstawowych.

Folder można pobrać TU


Drogi Rodzicu!
30 kwietnia- Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci
W Polsce obchodzony będzie po raz dwunasty, a po raz czwarty pod rządami ustawy wprost zakazującej stosowania kar cielesnych wobec najmłodszych.Przemoc domowa a kwarantanna z powodu epidemii koronawirusa.
Organizacje pomagające ofiarom przemocy w rodzinie informują o wzroście przypadków przemocy domowej. Doniesienia takie napływają z różnych stron świata. Zamknięcie na małej powierzchni, lęk o zdrowie, pracę, niepewność jutra wywołują wiele trudnych emocji. To widoczny efekt kwarantanny i dotyczy wszystkich krajów, w których wprowadzono element izolacji społecznej – mówi Izabela Żbikowska z Fundacji „HumanDoc”. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci i młodzież, zamknięte w domu ze swoimi oprawcami, bez możliwości uzyskania wsparcia np. w szkole, świetlicach czy u sąsiadów czy dalszej rodziny (zgodnie z przepisami dzieci i młodzież do 18 roku życia przez kilka tygodni nie mogli opuszczać miejsca zamieszkania bez opieki dorosłego, wciąż z domu nie mogą wychodzić dzieci poniżej 13 lat).

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczyna kampanię “Za drzwiami”, w której apeluje o reagowanie w sytuacjach krzywdzenia dzieci, bo kwarantanna NIE izoluje od przemocy! Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do zgłaszania policji zdarzeń związanych z krzywdzeniem dzieci. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, odpowiednim kontaktem w takich sprawach jest numer alarmowy 112.

Często nie reagujemy, bo obawiamy się, że możemy kogoś niesłusznie oskarżyć albo, że podjęte działanie nie będzie skuteczne. Tymczasem w wielu sytuacjach dziecko może uratować właśnie ta chwila czyjejś odwagi i odpowiedzialności, by sięgnąć po telefon i zawiadomić odpowiednie służby. Można to zrobić nawet anonimowo – mówi dr Monika Sajkowska, Prezeska Fundacji.

Źródło:https://www.ekokalendarz.pl/


Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne .

7 matematycznych sztuczek, które pomogą opanować tabliczkę mnożenia.

materiały do pobrania .doc


DROGI UCZNIU, RODZICU
 
Zdaję sobie sprawę z tego, że ze względu na obostrzenia obowiązujące w kraju , nieoczekiwaną zmianę formy nauczania, strach przed zarażeniem koronawirusem,  zmianę trybu życia, u wielu z Was mogła zaistnieć sytuacja, która może powodować pojawienie się nowych problemów lub wzmacnia te, które już były wcześniej. Pamiętajcie, że nie musicie być z tym sami. Choć zmienia się forma komunikacji zawsze  jest jednak możliwa.  
Jeżeli ktoś chciałby porozmawiać proszę napisać do mnie na Librusie lub wysłać m-aila na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Istnieje także możliwość rozmowy ze mną poprzez telefon oraz inne komunikatory po wcześniejszym uzgodnieniu


Uczniu zwróć się do mnie gdy:
• Ktoś stosuje wobec Ciebie przemoc.
• Masz problemy w nauce.
• Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
• Chciałbyś z kimś porozmawiać.
• Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
• Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.
• Masz problem i nie wiesz, jak go rozwiązać.
• Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.
• Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.

Możesz zwracać się z  każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

Rodzicu kontaktuj się jeśli:

• Masz problemy wychowawcze ze swoim dzieckiem
• Zauważyłeś, coś dzieje się z nim niedobrego…


Konkurs na pisankę - rozstrzygnięcie.

Z przyjemnością informuję, że wszystkie nadesłane na konkurs prace zostaną nagrodzone w możliwie najbliższym czasie, po powrocie uczniów do szkoły. Każda z wykonanych przez Was pisanek jest wyjątkowa, niepowtarzalna i piękna. Dziękuję Wam za udział w konkursie.

 

PISANKI- prace konkursowe


Przyłącz się - Super postawa - apel do młodych! W związku z pandemią koronawirusa  apeluję do Was zjednoczmy się w akcji „ZOSTAŃ W DOMU”.

W ten sposób możemy  zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. To wielki sprawdzian odpowiedzialności nie tylko dla Was, ale i dla osób starszych. Apelujmy do siebie, aby nikt nie podejmował ryzykownych zachowań  .  

Aby przyłączyć się do akcji należy przysłać swoje zdjęcie z apelem  „ZOSTAŃ W DOMU” na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na ten sam adres możecie także  pisać , jak spędzacie czas w domu, jak radzicie sobie z tą trudną sytuacją.

 

 

Wasze nadesłane zdjęcia:


Konkurs na pisankę

Drodzy uczniowie!

W związku z epidemią koronawirusa na świecie, tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż wszystkie, które do tej pory pamiętamy.  Do wielkanocnej tradycji należy przygotowanie pisanek.  Choć koszyczki wielkanocne zostają w domu, zachęcam Was do  ich wykonania .

Aby wziąć udział w naszym konkursie musicie przysłać 2 zdjęcia. Jedno podczas wykonywania pisanki (na zdjęciu pokazać siebie i wykonywaną pracę), drugie to zdjęcie wykonanej pisanki.

Technika wykonania pisanki jest dowolna.

Zdjęcia należy wysłać do 9 kwietnia 2020r. na adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W opisie należy podać swoje imię, nazwisko i klasę.
Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.

 


Jak radzić sobie ze stresem w czasie epidemii koronawirusa.

Drodzy Uczniowie!

Przeżywacie ten trudny dla wszystkich  czas  razem ze swoimi bliskimi. Zarówno Wy, jak i dorośli doświadczacie  różnych emocji spowodowanych  ograniczeniem możliwości wychodzenia z domu, zakazem spotykania się ze znajomymi , a także  zmianą sposobu nauczania.  Mogą pojawić się chwile rozdrażnienia, niepokoju, złości, a  czasem także zachowania agresywne . Stres może objawiać się nie tylko problemami natury emocjonalnej, ale i zdrowotnej ( bóle głowy, brak apetytu, bezsenność itp.).   

Jak sobie z nim radzić ?
- rozmawiaj  z bliskimi
- zaplanuj sposób spędzania wolnego czasu (czytanie, słuchanie muzyki, gotowanie, pisanie pamiętnika lub wierszy,  rysowanie, majsterkowanie,  itp.)
- bądź aktywny- gimnastykuj się, ćwicz np. żonglowanie piłeczek, wychodząc na spacer wybieraj miejsca ,w których nie narażasz się na kontakt z innymi ludźmi
- dbaj o regularny , zdrowy posiłek i sen

Zwracam się do Was z apelem, abyście stosowali się do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)  oraz obostrzeń rządu.

Zostańcie w domu dla bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich.

 


 KONKURS „ROZWIĄŻ KRZYŻÓWKĘ!” 

1. ORGANIZATOR I CZAS TRWANIA KONKURSU:

1.1. Organizator: Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych, ul. Grochowska 45a, 60-277 Poznań.
1.2. Konkurs rozpoczyna się 1 stycznia 2020 r. i trwa do 30 czerwca 2020 r. (decyduje data stempla pocztowego).
1.3. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi do 31 sierpnia 2020 r.2.

Krzyżówka:

Regulamin konkursu: