• 87 423 23 66
  • sekretariat.sp2@zsp.pisz.pl
  • Polska, Pisz, ul. Lipowa 15
rodzic
Dlaczego warto czytać książki?

Dlaczego warto czytać książki?

Nasza szkoła w tym roku szkolnym przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego głównym celem jest podniesienie aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Uczestnictwo w programie sprawiło, że biblioteka szkolna otrzymała dotację na zakup literatury dla dzieci i młodzieży, zaś uczniowie i nauczyciele wzięli udział w różnorodnych projektach oraz imprezach promujących czytelnictwo. Realizacja programu to dobra okazja, by zaangażować Państwa w zachęcanie dzieci do czytania książek oraz ich wypożyczania.

Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Każdy z nas zastanawia się, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi. Czytanie z maluchami czy też nieco starszymi dziećmi zacieśnia relacje rodzinne. W ten sposób rodzi się głęboka, bezcenna więź, której nie da się kupić. Książki są nośnikiem tak ważnych wartości jak miłość, szacunek, empatia czy bliskość. Każda książka, choćby najcieńsza, jest obietnicą fascynującej przygody w krainie fantazji. O tym, że książki inspirują, rozwijają wyobraźnię i wzbogacają słownictwo najmłodszych, wie chyba każdy. To jednak tylko kilka z wielu zalet czytania dzieciom. Dlaczego jeszcze warto to robić?

Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Z każdą lekturą młodzi miłośnicy książek poznają wzorce zachowań, uczą się wyrażać własne zdanie i potrzeby. Słuchając historii różnych bohaterów, mogą oswajać swoje lęki i otwierać się na trudne tematy.

Joanna Papuzińska w książce pt. „Czytanie domowe” podkreśla ważną rolę domu w wychowaniu do czytelnictwa. Według autorki „nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje o jego wiedzy, a także o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach”.
Informując o realizacji programu chciałabym zachęcić Państwa do podjęcia indywidualnych, codziennych działań prowadzących do uświadamiania dzieciom przyjemności płynącej z czytania oraz realizowania razem z biblioteką szkolną i nauczycielami procesu popularyzacji czytelnictwa w naszej szkole m.in. poprzez uczestnictwo w działaniach czytelniczych organizowanych dla całej społeczności szkolnej.

Drodzy Rodzice, zachęcam Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci oraz zachęcali ich do wypożyczania książek. Tyle niezapomnianych przygód można przeżyć z literackimi bohaterami, tyle niezwykłych miejsc odwiedzić, śmiać się i wzruszać – a wszystko to dzięki książkom wypożyczonym z bibliotecznych półek.

Z wyrazami szacunku

Joanna Klukowska
Biblioteka Szkolna

Skip to content